Surface Functionalisation through Nanoscale Science

PRZEMYSŁ PETROCHEMICZNY

Prawdopodobnie nie ma przemysłu tak kluczowego dla naszego dzisiejszego świata i codziennej działalności jak przemysł petrochemiczny. Przy tak wielu produktach na bazie ropy naftowej, od paliw po kremy do twarzy, zawsze jest się bardzo blisko tej branży. Niewielu jednak wie, jak ważną rolę odgrywa obróbka powierzchniowa metali w utrzymaniu tego łańcucha w należytym stanie i ciągłym działaniu.

Agresywne środowisko – gazy i ciecze oraz woda morska, mają niszczący wpływ na właściwości rur, zaworów i innych elementów, jeśli nie byłyby one dobrze chronione. Stosowanie złożonych stopów lub stali nierdzewnej jest bardzo drogie, a jednocześnie może powodować wiele wyzwań produkcyjnych.

W tym segmencie rynku przydatne są powłoki otrzymywane w sposób prądowy i bezprądowy. Jednym z ważnych procesów zabezpieczających komponenty jest bezprądowe osadzanie niklu. Używany jest już od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Zapewnia ochronę w trudnych warunkach. Szacuje się, że prawie 15% całego używanego niklu bezprądowego jest w jakiś sposób związane z przemysłem naftowym. Może to być poszukiwanie ropy naftowej, procesy rafinacji lub dostawa do użytkowników końcowych.

W tej branży w coraz większym stopniu stosuje się powłoki kompozytowe. Przyszłość zdecydowanie należy do powłok zawierających nanocząstki.

Naszym celem jest wzmocnienie współczesnych powłok naszymi nanododatkami. Nanocząstki, które są zawarte w naszej dyspersji, poprawiają ochronę przed korozją, odporność na zużycie, zmniejszają tarcie i mogą poprawiać smarowność. Pracujemy również nad dodatkowymi funkcjonalnościami, aby materiały były w stanie wykryć korozję i zużycie – co może zapobiec wielu wypadkom i poważnym awariom.

pl_PLPL

Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Aenean lacinia bibendum nulla sed